Jak se tak dívám na toho našeho lenocha, který se právě slastně uvelebuje ve svém pelíšku, je mi jasné, že šampion v králičím hopu z něj tedy asi nebude. Děti se sice snažily a vždy s králíčkem skákat chtěly, ale myslím, že ve čtyřech letech věku našeho teddy beránka už skákat přes překážky opravdu nenaučíme. A tak jsme začali vyrábět aspoň překážky pro králičí hop pro ty, kdo jsou šikovnější než my, a máme radost z každého fota/videa, které nám od vás od „hopařů“ přijde. :-)
Jak ale tedy naučit správně králíka skákat? Pro odpověď jsme si došli za zkušenou závodnicí v králičím hopu, Kamčou Tučkovou, která dosáhla se svými králíčky nejednoho úspěchu:
„Pro mnoho lidí složitá otázka, pro někoho už mnoholetá zkušenost. Jde o to, začít s králíkem skákat ve věku, kdy už má správně vyvinuté kosti. Nesmíme zapomínat na to, že je to zpestření volného času a možnost, jak upevnit vztah mezi námi a králíkem. Za nejdůležitější body považuji – postupovat po malých krůčcích, nespěchat na ušáka, nedělat si velké ambice a mít radost z každého pokroku. Hlavně nesmíme ušáka do ničeho nutit! Jsou to naši kamarádi, ne roboti! ;-)
Základem je naučit králíka chodit na postroji – můžeme začít zvykat ve věku 2 měsíců. Necháme ušáka volně běhat, nehoníme ho a hlídáme, aby si postroj nekousal nebo ho ze sebe neshazoval. Učíme to postupně, nejdříve v malých časových intervalech, např. 5 minut a sundat. Postupně prodlužujeme dobu. Králíček si na postroj brzy zvykne a nebude si ho všímat. Když máme tento krok zvládnutý, připneme k postroji vodítko min. 2 metry dlouhé s malou karabinkou, aby ušáka nebouchala do zad. Necháme králíka běhat podle jeho vlastní vůle, ale ne tam, kam nechceme. Opět nijak nehoníme a chodíme za ním. Když i toto zvládne, můžeme přejít k samotnému skákání.
Ideální věk, kdy můžeme začít učit králíka skákat, jsou 3-4 měsíce, ale můžeme začít i se starším králíkem. Postavíme si překážku max. 5 cm vysokou na měkkém povrchu - trávník, koberec. NE – dlažba, lino, chodník, apod. Položíme králíka kousek před překážku, aby se mohl rozběhnout, a čekáme na jeho reakci. Když ji sám přeskočí, pochválíme a můžeme to zkusit ještě několikrát. Když náš svěřenec nechápe, co po něm chceme, malinko mu pomůžeme. Jemně ho přizvedneme/ pošimráme pod bříškem. Napoprvé ho můžeme i přehodit přes překážku. Důležité je také ušáka pobízet, ne rukou, ale hlasem, tím je myšleno mlaskání nebo prostě vyřčené HOP. Je jedno, kterou si vyberete, ale po zvolení pobídky používejte jen tuto, abyste něčím jiným králíka nemátli. Na první trénink stačí 10 max. 15 minut, abychom králíka napoprvé moc nezatěžovali.
Když nám králík bez problémů skáče jednu překážku, můžeme dát ve vzdálenosti 1m další stejně vysokou překážku a zkoušíme je s králíkem překonat. Postupně můžeme zvyšovat a přidávat překážky, také musíme prodlužovat vzdálenosti mezi nimi. Ideální (konečná) vzdálenost, např. pro lehkou třídu (výška překážek – 25cm), ale i pro vyšší třídy, jsou 2m.
Myslím si, že na tom není nic těžkého, akorát to chce čas a hodně trpělivosti.“
Doporučená výška překážek v poměru věku králíka:
5 cm – 3 měsíce
10,15 cm – 4 měsíce
20,25 cm – 5 měsíců
30 cm – 6 měsíců
35 cm – 7 měsíců
40 cm – 8 měsíců
45 cm – 9 měsíců
50 cm + 1. nácviky – skok vysoký, skok daleký – 10 měsíců
Hodně štěstí při učení Vašeho ušáka! :-)
Leave A Comment