Dárek ke každé objednávce-vykrajovátko s králíčkem! Platí do vyčerpání zásob.:-)

Zdraví začíná v misce

Datum vytvoření: 2023-03-29

O optimálním složení králíčího jídelníčku 

Když si vzpomenu na své chovatelské začátky, není mi z toho úplně nejlíp. Udělala jsem spoustu začátečnických chyb jako určitě řada z nás. Člověk si pořídí mazlíčka, jde do zverimexu a nechá si „odborně“ poradit. Vrací se obtěžkán různými nesmysly počínaje minerálním kamenem pro domnělé obrušování zubů (nikdy to nezkoušejte, Teddík potom málem umřel!!!), konče několika pytlíky nezdravých pamlsků, však ty malé barvené mrkvičky vypadají tak krásně!!! Pak se přidáte do různých chovatelských facebookových skupin, pročtete si rady na internetu, v odborné literatuře a zjistíte, že je paní ve zverimexu vedle jak ta jedle. Ale…jak mohla, když přece musí nejvíc rozumět tomu, co prodává???

Bohužel dnešní zverimexy nenabízejí ze svého rozsáhlého sortimentu téměř žádné pamlsky, které by byly skutečně vhodné. Často nás hezké balení se zdravě vyhlížejícími barvami zlákají, a my jim v domnění, že kupujeme svým mazlíčkům opravdu zdravou pochoutku, podsouváme jed. Komerční průmysl těchto údajně zdravých pamlsků je jednoduchý: Za co nejméně peněz vyrobit co nejvíce a odpad výroby schovat pod nálepku “vedlejší produkty”. Pod tímto termínem se schovává vše nevhodné, co vám výrobce nechce prozradit. Naštěstí existuje stále možnost, jak si můžeme nějaké ty zdravé dobrotky pro své mazlíčky vypěstovat/nasbírat/usušit sami. Pokud nemáme odvahu, čas nebo možnosti se do toho pustit, pak je vhodné se spolehnout na poctivé výrobce, kteří dbají na zdravé složení svých produktů. Mezi takové výrobce můžeme bezesporu zařadit ryze českou značku, firmu Aniland.

Jejich pamlsky jsou tvořené bez obilovin, hrachu a škrobu, bohaté na seno, zeleninu a vhodné bylinky. Tvořeny jsou přímo v Beskydech, ze surovin v lidské kvalitě. Ve výrobě nejsou využívány žádné “vedlejší produkty rostlinného původu”, ale reálná zelenina, bylinky a další přírodní složky, které jsou vždy konkrétně a kompletně vypsané ve složení. Každý chce přeci vědět, co přesně svému mazlíčkovi nabízí a u těchto pamlsků budete mít vždy jistotu.

Pamlsky jsou speciálně vyráběny pro králíčky, morčata a další býložravé hlodavce. Jedná se o registrovanou výrobu, která každoročně podléhá kontrolám, na rozdíl od neověřených výrobců objevujících se především na sociálních sítích bez potřebných povolení.

Vyzkoušet můžete řadu bezobilných sušenek jako jsou „Mrkvánky“, „Řepánky“ či „Jahoďánky“, jabloňové větvičky s řepou a mátou „Pártyčky“ či květinové věnečky, které Puffík naprosto zbožňuje. Pamlsky jsou sušeny při maximální teplotě 40 stupňů Celsia, aby byly zachovány všechny důležité vitamíny.

Jak by měl vypadat správný králičí jídelníček? Na to jsme se zeptali přímo Báry z Anilandu: Králík je býložravec a má velmi citlivé zažívání. Jeho jídelníček by měl být tvořen především senem, a to minimálně z 80 %. Další složku jídelníčku by měla tvořit listová zelenina, v menší míře potom ta kořenová (i sušená). Každý den můžeme také podávat menší množství senných granulí, ale pouze ty, které obsahují vysoké množství vlákniny (ideálně nad 25 %). Granule jsou pouze doplněk a neměly by být upřednostňovány před senem. Nikdy by neměly obsahovat hrách, obiloviny, přidaný škrob, kukuřici, med, vejce, mléko, karob či neznámé složky, to platí i u pamlsků. Vyzkoušet můžete senné granule z Anilandu, které obsahují nad 26 % vlákniny a jsou tvořeny bez jakýchkoliv pojiv pouze ze sena či s přídavkem zeleniny. Pokud králík přestane žrát seno, vyřaďte z jídelníčku granule i zeleninu a snažte se, aby seno přijímal. Vyzkoušet můžete např. koření na seno, aby mu více vonělo nebo seno posypat hrstkou vhodných bylinek např. bylinnou směsí HerbieMIX.

Poslední částí jídelníčku jsou pak zdravé pamlsky. Jak bylo uvedeno výše, vyhněte se těm, které obsahují ovesné vločky, hrách, přidaný škrob a další suroviny, které zatěžují králičí zažívání a nejsou bohaté na vlákninu. Přidání malého množství ovesných vloček se doporučuje pouze v případě, že králík potřebuje nabrat na hmotnosti či síle po veterinárním zákroku nebo je samice březí či kojí. U častého přijímání nezdravých pamlsků může hrozit obezita, zažívací problémy či odmítání sena, které je pro králičí trávení tolik důležité. Ano, pamlsky s ovesnými vločkami a hrachem králíci budou vždycky jíst, následky ale mohou být zdraví ohrožující. Vyhněte se také pamlskům typu “dropsy”, “krásně vypadající tukové mrkvičky” nebo oku lahodící “cukroví” pro králíky, jehož hlavní složkou jsou právě ovesné vločky nebo mouka. Již jsme si řekli, čemu se obloukem vyhnout, naštěstí pro Vaše chlupaté lásky existuje zdravá alternativa pamlsků značky Aniland.

Vyzkoušejte i vy vybrané zdravé pamlsky pro Vaše chlupáčky.:-)

 

PS: O jedovatosti některých druhů ovoce a zeleniny pro králíčky pojednává videjko na našem YouTube kanálu.  

Zanechat komentář

Captcha