Máte doma malého specialistu na kabely? Pokud ano, určitě znáte ty situace, kdy se z vašeho chlupatého kamaráda stal jako mávnutím kouzelného proutku neohrožený ničitel. Když jde o kabely, jde zkrátka dobré vychování stranou. Pokud jste si v minulosti poplakali nad rozkousanou nabíječkou, zničenými sluchátky či amputovanými tlačítky na ovladači, rozhodně v tom nejste sami a tento článek je přesně pro vás.
Proč králík kouše kabely?
Hlodat, hlodat a hlodat, tak velí králičí přirozenost. Neustálé obrušování zoubků je pro králíčka životně důležitým instinktem, jelikož jeho chrup neustále dorůstá. Pro většinu ušáků mají ale zrovna právě kabely přímo magickou přitažlivost. Proč?
Některé zdroje uvádí, že kabely svým tvarem připomínají králíkům kořeny a větve, které v přirozeném prostředí rádi okusují. I přes to se ale najdou králíčci, kteří se rádi pustí do kabelů a naopak větvičky je nechávají ledově chladnými.
Další zdroje se shodují na tom, že je na vině vůně kaučuku a gumy, která králíčky tak přitahuje. Kabely jim zkrátka voní. Pokud jsou jen trochu dostupné, vyhledají je takřka kdekoliv. Další, co králíkům vyhovuje, je konzistence gumy, která vyžaduje důkladné žvýkání. V dnešní době se kabely sice vyrábí převážně ze syntetických materiálů, ale vůně a další vlastnosti jsou nadále velmi příbuzné těm přírodním, takže to králíky neodradí
Náš Puffík je výjimka mezi králíčky potvrzující pravidlo. Ano, je to neuvěřitelné, ale na rozdíl od našeho prvního králíčka se Puffík k velké radosti nás všech kablíků ani nedotkne. Jiný názor na to však má naše kamarádka s králíčkem Ouškem: „Z praxe mohu jen potvrdit, že kabely pro králíčky představují něco neodolatelného. V naší domácnosti nejsou však v ohrožení pouze kabely, ale i cokoliv gumového - dětské dudlíky, gumové hračky, gumové míčky, tlačítka u ovladače TV apod.“
Je samozřejmě silně nežádoucí, aby králíček cokoliv gumového konzumoval, neboť si tím může velmi ublížit. Požití těchto látek může vést nejen k zažívacím problémům, ale v krajním případě i k uhynutí králíčka. Jak ale svého ušatého kamaráda účinně chránit?
Zabezpečení domácnosti
Zabezpečení domácnosti je alfou a omegou bezpečného králičího domova, a to i v případě, že vašeho králíčka v tuto chvíli kabely moc nezajímají. I zde totiž platí, co není, může být! Někteří ušáci si své zoubky rádi brousí na jiných, podobně škodlivých materiálech. Je u nich například oblíbený textil, provázky, stuhy či krabice z vlnité lepenky. Pozření těchto látek může vézt k obstrukci trávicího traktu. Všechny potenciálně nebezpečné materiály byste měli odklidit z dosahu králíčka a zajistit adekvátní a bezpečnou náhradu, kde si své zoubky obrousí. Zde je několik praktických tipů, jak na to:
Zamezení přístupu ke kabelům
- Lišty - Lišty jsou jedním z nejelegantnějších řešení. Kabely jednoduše schováme do plastových lišt a králíček se k nim už nedostane.
- Husí krky - Praktickými pomocníky nám mohou být tzv. husí krky. Jedná se o trubice z pevného plastu, do kterých snadno schováme i visící kabely.
- Ochranné spirály - Jsou také možným řešením. Bohužel ale někdy ne úplně stoprocentním, jelikož králíček může spirálu uštípnout a přístup ke kabelům tak znovu získat.
Dopřejte králíčkovi dostatek materiálu pro obrus zubů
Zajistěte králíčkovi dostatečný přísun sena, větviček ovocných stromů nebo bezpečných hraček k obrusu vhodných. Dbejte přitom na to, aby byly z přírodních, pro králíky nezávadných materiálů. Pár tipů můžete nalézt ZDE nebo ZDE.
Postarejte se o zábavu
Králíčci se často stávají ničiteli z nudy. Věnujte králíčkovi dostatek své pozornosti a oni se on se vám na oplátku odvděčí svou spokojeností.
Vymezení bezpečného životního prostoru
I přes veškerou snahu se může stát, že nejsme schopni zajistit králíčkův bezpečný pohyb po všech místnostech v domácnosti. Skvělými sabotéry mohou v tomto ohledu být děti. Udržet stoprocentní pořádek je s nimi takřka nemožné, a pak je na problém zaděláno. V tomto případě je nejlepší udělat králíčkovi bezpečný výběh například pomocí OHRÁDEK tak, aby se nedostal do potenciálního nebezpečí. Pozor, aby byl králíčkův prostor dostatečně velký a členitý viz náš blogový článek .
Co dělat, když snědl králíček kus gumy?
Může se stát, že přes veškerou snahu králíček kus gumy zkonzumuje. Co si pak počít?
Zachovejte klid a poskytněte králíčkovi dostatek sena a další potravy. Pokud máte doma králičí probiotika Bio-Lapis či bylinnou směs zklidňující trávení Rodicare akut, určitě jejich podáním nic nezkazíte. Poté králíčka pečlivě sledujte. Je-li králíček veselý, má chuť k jídlu, hopká, běhá a bobkuje, je vysoce pravděpodobné, že králíček gumu bezpečně vyloučí s ostatní potravou. Pokud má váš králíček průjem, nebo se Vám zdá smutný, apatický, neprodleně navštivte vašeho veterináře!
Tak co - také máte doma „malého elektrikáře“? Napište nám do komentářů, jaké maléry má na svědomí ten váš a jak se s tímto králičím nešvarem vyrovnáváte vy.;-)
Zanechat komentář