DÁREK ke každé objednávce-dřevěná visačka na dáreček pro vašeho mazlíčka! Vážení zákazníci, GARANCE DODÁNÍ DO VÁNOC u zboží "na objednání"-DO 24.11.2024

Očkování zlým nemocem brání

Created Date: 2024-04-26

O očkování králíčků

Jaro je v plném proudu a s ním souvisí každoroční veliké téma - OČKOVÁNÍ králíčků.

Nad tímto tématem se vznáší spousta otazníků. Proč očkovat? Kdy? Čím? Proti čemu? Je to nutné? Na všechny zmíněné otázky vám odpoví náš dnešní článek. Právě teď je totiž nejvyšší čas se vakcinací králíků zabývat.

Proč králíky očkovat?

Ačkoliv je vakcinace králíků v ČR nepovinná, ochrana zdraví vašeho králíčka je vždy velmi dobrou investicí. V případě králičího moru a myxomatózy jde totiž o takřka jedinou formu ochrany, kterou můžete svému králíčkovi poskytnout. Jedná se o dvě velmi nebezpečná onemocnění, která jsou pro vašeho králíčka velmi nebezpečná a v naprosté většině případů bohužel končí fatálně.

V ČR se dále očkuje i proti pasteurelóze, bakteriálnímu onemocnění. Toto očkování je ale více využíváno ve velkochovech neboť se šíří převážně přímým kontaktem s infikovanými jedinci.

Proti čemu lze králíky očkovat?

  • Králičí mor - je vysoce nakažlivé, celosvětově rozšířené, virové onemocnění. Přenáší se kontaktem s nemocným zvířetem, infikovaným krmivem/vodou, vzduchem či bodavým hmyzem. Projevuje se křečemi, krvácením či otokem očí. Průběh bývá velmi rychlý, bohužel pro králíky končí většinou tragicky.
  • Myxomatóza - je virové onemocnění pro které je též typický velmi rychlý průběh a vysoká úmrtnost. Šíří se především bodavým hmyzem, nebo kontaktem s nakaženým jedincem. Projevuje se hnisavým výtokem z očí, později se na uších a pohlavních orgánech začínají tvořit specifické uzlovité změny.

Tyto dvě nemoci jsou pro králíčky nejnebezpečnější, jelikož proti nim neexistuje žádná specifická léčba. Jediná možnost ochrany je právě vakcinace.

  • Pasteurelóza - neboli "nakažlivá rýma" je bakteriální onemocnění králíků s vysokou nemocností a úmrtností. Typickými příznaky je výtok z nosu, apatie, zánět středního ucha a mozku, tvorba abscesů ve tkáních apod.

Kdy a čím očkovat?
V případě očkování platí pravidlo nikdy není pozdě, nicméně ideální období je právě teď na jaře, než začne lítat bodavý hmyz, který je hlavním přenašečem králičího moru a myxomatózy.

Dostupné jsou vakcíny monovalentní (CASTOMOR, PESTORIN - mor, MYXOREN - myxomatóza, PASORIN-OL - pasteurelóza ) nebo kombinované (PESTORIN MORMYX - mor, myxomatóza). Očkování lze provést již od 10. týdne stáří králíčka. Přeočkování se provádí po roce, či půlroce (záleží na druhu vakcíny). Nežádoucí účinky vakcinace jsou spíše ojedinělou záležitostí. Může se objevit zvýšená únava, zvýšená teplota nebo bulka v místě vpichu, která se však během pár dní vstřebá. O možnostech očkování se poraďte se svým veterinářem.

Vyplatí se očkovat?

Máte doma pouze jednoho králíčka a ptáte se, jestli se i v tomto případě očkování vyplatí? Určitě ano! I když máte doma jenom jednoho jedince, možnost nákazy nikdy není vyloučena. Nemůže se sice nakazit od ostatních králíčků, ale stačí jeden komár a na tragédii je zaděláno. Takže i když žádné očkování neslibuje ochranu na 100%, očkováním králíčka minimalizujete riziko onemocnění na úplné minimum.

Leave A Comment

Captcha